photo

Ministranci


Drogi internauto właśnie kliknąłeś przycisk, dzięki któremu możesz poznać naszą mikołajową wspólnotę ministrantów.

W kościele parafialnym jest nas 42 zaś w Kłębowcu 6. Naszym głównym zadaniem jest służba przy ołtarzu, poznanie tajników ministranckiej posługi oraz wspólne przebywanie. Dlatego możesz nas spotkać w kościele, na kolędzie a także na boisku czy wspólnym ognisku lub pielgrzymce. Jeśli chcesz do nas dołączyć skontaktuj się z naszym opiekunem, przyjdź do zakrystii lub na zbiórkę ministrancką w każdą sobotę o godz. 10.00. Jeżeli chodzisz do klasy II gimnazjum lub jesteś starszy przyjdź na spotkanie lektorów, które odbywają się w piątki o godzinie 19.00

Ministranci (łac. ministrare - służyć) to osoby aktywnie zaangażowane w życie parafii. Ich głównym zadaniem jest służba Bogu zarówno podczas Mszy Świętych oraz nabożeństw, jak i w codziennym życiu.

Służba podczas liturgii ma podwójny charakter. Ministrant jest pomocnikiem kapłana - pomaga mu w sprawowaniu Mszy św. oraz innych nabożeństw, na przykład przygotowuje oraz przynosi naczynia liturgiczne, czyta czytania. Niektóre z wykonywanych funkcji mają znaczenie symboliczne, są pewnymi znakami mającymi pomóc w zrozumieniu tego, co dzieje się na ołtarzu. Tak jest m.in. z kadzidłem, które jest znakiem uwielbienia Boga oraz modlitwy do Niego zanoszonej.

Ministrant służy Chrystusowi w ludziach, dlatego jego misja nie ogranicza się tylko do murów kościoła, ale jest pełniona w całym jego życiu. Bliskość Jezusa w czasie liturgii zobowiązuje do Jego naśladowania w pełnieniu służby zawsze i wszędzie.

Bycie ministrantem to także świetna okazja do poznania nowych ludzi. Jest to również sposobność do pożytecznego spędzania czasu wolnego oraz zwiedzenia ciekawych miejsc, co umożliwiają organizowane co jakiś czas wycieczki. Podczas Truduum Paschalnego ministranci wystawiają straż Bożego Grobu, co jest okazją do modlitwy oraz wielką atrakcją dla dzieci.

 Jeżeli chcesz zostać ministrantem, zgłoś się do naszego Ks. Proboszcza lub Ks. Wikariuszy.

Pamiętaj jednak, że jest to związane z pewnymi obowiązkami oraz wymaga odpowiedzialności.

http://www.ministranci.pl/

Z życia naszej wspólnoty:

Bodzanów 2012

Zakopane 2009

Zjazd ministrantów Koszalin 1.05

Wycieczka rowerowa  Ostrowiec 12.05

V memoriał im ks. Antoniego Czernuszewicza 19.09

Piesza pielgrzymka na Jasną Górę 2009

Nad morzem, czyli Mielno 2009

KARPACZ 2010

Czas wakacji to okres zwiedzania wielu ciekawych miejsc, "mikołajowa" wspólnota ministrancka także wybrała sie na letnie wojaże, aby poznając ciekawe miejsca zgłębiać tajemnicę Boga oraz umacniać wspólne relacje. Oto prezentujemy krótki filmik z owego wyjazdu...