photo

ROK 2010******

WIGILIA STOWARZYSZENIA RODZIN KATOLICKICH

Czas świąteczny to dobra okazja do spotkań "opłtkowych" w czasie których składamy sobie serdeczne życzenia i spotykamy sie w gronie znajomych, przyjaciół czy współpracowników. Takie wigilijne spotkanie zosganizowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, działające przy naszej parafii. Po modlitwie i życzeniach załozyciela stowarzyszenia ks. prałata Romualda Kunickiego, rozległa się koleda Wśród nocnej ciszy...

Po czym zebrani składali sobie serdeczne życzenia. Nie brakło świątecznych potraw, które przygotowały panie ze stowarzyszenia. Swoją obecnością zaszczycili nas Starosta i Wice Starosta Wałecki.
*****
PRZYJDŹ DO NAS ŚW. MIKOŁAJU

5 grudnia na Mszy św. do dzieci naszej parafii przyszedł św. Mikołaj. Dostojny, w pięknym stroju, zgodnie z tradycją obdarował wszystkie dzieci słodkimi upominkami. Słodkości otrzymało każde dziecko oraz ministranci, schola młodzieżowa i dziecięca. Świętemu Mikołajowi pomagali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

ŚWIĘTY MIKOŁAJU PATRONIE NASZ

W poniedziałek 6 grudnia uczciliśmy nasze patrona św. Mikołaja Biskupa. Uroczystąejmszy św. odpustowej przewodniczył ks. Janusz Bujak, który przez 3 dni prowadził nas drogami adwentu, głosząc rekolekcje. Słowo, które kierował do nas oparł na DEKALOGU, przypominając podstwowe drogowskazy, według których powinien kroczyć każdy chrześcijanin.

Na koniec mszy św., wobec Najświetszego Sakramentu zabrzmiała modlitwa litanią do św. Mikołaja i radosne Te Deum. W uroczystościach odpustowych wzięli udział księża z naszego wałeckiego dekanatu oraz licznie zgromadzeni wierni.

"SPIESZMY SIE KOCHAĆ LUDZI..."

23 listopada po Mszy św. wieczornej w naszym kościele mogliśmy uczestniczyć z Zaduszkach poetycko – muzycznych. W atmosferze palących się świec, poezji ks. Jana Twardowskiego i pięknych utworów muzycznych ogarnialiśmy modlitwą drogich zmarłych z naszych rodzin i naszego miasta. Zadumę, refleksję nad drogą ich życia wspierała żywa modlitwa tych, którzy zgromadzili się przed ołtarzem Pana.

Zaduszki przygotowało Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i grupa muzyczna uczennic z LO nr 2 im. ks. Tischnera pod kierunkiem p. Marka Giłki.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich modlących się razem z nami.

Alicja Kuczkowska

ŚWIĘTO MUZYKI

W sobotę 20 listopada 2010 r. mała Schola WIECZERNIK uczciła wspólnym śpiewem patronkę muzyki kościelnej - św. Cecylię. Podczas spotkania zaproszony Ksiądz Proboszcz Antoni przybliżył nam życie naszej patronki. Później świętowaliśmy przy herbatce i ciastkach - również domowego wypieku - upieczone przez mamę Oliwii i Zuzi. Na zakończenie we wspólnej modlitwie prosiliśmy o wstawiennictwo świętej i pomoc w naszej pracy. Nie zawsze jest łatwo o obowiązkowość, o chęć do pracy. Sami, po ludzku nie damy rady…

Panie Jezu Chryste, Ty wołasz nas do służby liturgicznej w gronie scholi parafialnej. Spojrzyj na nasze dobre chęci. Umacniaj naszą słabą wolę. Zachowaj od zniechęcenia. Panie Jezu, pomnażaj naszą pobożność i strzeż nas przed próżnością. Spraw, Panie, abyśmy to, co śpiewamy ustami, wypełniali w swoim życiu. Błogosław naszym rodzicom i wychowawcom, aby dopomogli nam pilnie i ofiarnie pełnić zaszczytna służbę . Święta Cecylio, módl się za nami! Amen


KONSYSTORZ

Benedykt XVI spotka się 19 listopada z członkami kolegium kardynałami, aby przedyskutować m.in. problem pedofilii wśród niektórych duchownych katolickich i przechodzenie części anglikanów do Kościoła katolickiego. W „dniu refleksji i modlitwy” wezmą udział także nowo mianowani kardynałowie, którzy insygnia swej godności odbiorą na zwyczajnym konsystorzu publicznym 20 listopada. Wśród nowo mianowanych kardynałów jest również nasz były biskup diecezjalny a obecnie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

RODZINNY RAJD ROWEROWY

23 października odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy Szlakiem Kapliczek Maryjnych zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Pogoda była wspaniała, przeżycia duchowe i fizyczne równie piękne. Rekreacyjna jazda rowerem, modlitwa różańcowa przy każdej kapliczce i dzielenie się świadectwem wiary przez uczestników rajdu wzbogaciły duchowo tych, którzy chcieli odpocząć od codziennych trosk życia. Przy leśniczówce Pluskota rozpaliliśmy ognisko. Były kiełbaski, ciepły barszczyk, słodycze oraz wiele radości i zabawy.

Pragniemy aby takie spotkania łączyły ludzi w poczuciu wspólnoty rodziny parafialnej.

Alicja Kuczkowska

NOWY KARDYNAŁ

Arcybiskup Kazimierz Nycz, fot. AFPMetropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz otrzyma godność kardynała - ogłosił Benedykt XVI, który na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie odczytał listę przyszłych purpuratów i zapowiedział zwołanie konsystorza na 20 listopada.

 

fot. AFT

Diecezjalny Dzień Młodzieży w Skrzatuszu - 18.09.2010


Tegoroczne Diecezjalne Czuwanie Młodzieży przed odpustem w Skrzatuszu, przeżywaliśmy w dniu 18 września 2010 r. pod hasłem: „Przymierz miłość”.


Niebawem relacja ze spotkania na którym było ponad 2500 młodych z naszej diecezji, wśród nich również wałecka młodzież.POZDROWIENIA Z PARYŻA

Grupa pielgrzymów z naszej parafii wyruszyła na pielgrzymi szlak we wtorek, łacząc się w Wałczu z pielgrzymami ze Skierniewic. Po całodziennej i całonocnej podróży autokarem dotarliśmy do Francji. Dane nam było nawiedzić Kaplicę Cudownego Medalika i sprawować tam Eucharystię dziekczynną.

Następnego dnia tj. w czwartek nasze kroki skierowaliśmy do Bazyliki Sacre Couer, która zbudowana została na wzgórzu Montmartre i tam również sprawowaliśmy Eucharystię. Zobaczyliśmy jeszcze zamki nad Loarą, byliśmy w Lourdes, Avignon, La Salette i Ars. Zapraszamy w przyszłym roku do pielgrzymowania


******
LEDNICA 2010

Wśród 80 tys. zgromadzonych wokół lednickiej ryby nie mogło zabraknąć naszej reprezentacji. Młodzież z diecezji przyjechała niemal ze wszystkich zakątków. Niektórzy musieli wyjechać nawet w środku nocy, ale mimo zmęczenia i upału nie zabrakło energii, żeby tańczyć, śpiewać i poczuć niesamowitą atmosferę lednickich pól. Potwierdzają to powracający tu młodzi pielgrzymi, tysiące spowiedzi i wybór Chrystusa na Pana życia. Zobacz foto z Lednicy*********

SPRZĄTANIE OGRODU

Rozpoczęły się prace porządkowe w ogrodzie (sadzie) przy nowej plebanii. Na apel ks. proboszcza odpowiedziało kilkanaście osób, które stawiły się z grabiami, sekatorami, piłami, rękawicami. Do pracujących dołączyła młodzież oazowa i ministranci, nie brakło kandydatów do bierzmowania.


Zakres prac był jasny i konkretny... Sprzatamy ogród... Prędko jednak okazało się, że potrzeba jeszcze wiele takich dni i akcji, by nasz ogród był piękny. Oto foto relacja


TY JESTEŚ KAPŁANEM


W sobotę 29 maja 2010 roku w Bazylice Kołobrzeskiej, bp Ordynariusz Edward Dajczak udzielił sakramentu świeceń drugiego stopnia - tj. PREZBITERATU, jedenastu diakonom Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej. Wśród nich świecenia przyjał ks. neoprezbiter ADAM FULARA, który w naszej parafii odbywał praktykę katechetyczno-duszpasterską jako DIAKON. Księdzu Adamowi życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej w kapłańskiej posłudze. Ks. Adam 6 czerwca o godz. 13.15 - odprawił w naszej parafii MSZĘ ŚW. PRYMICYJNĄ i UDZIELIŁ PRYMICYJNEGO BŁOGOSŁWIEŃSTWA.  SEDECZNIE księdzu Adamowi gratulujemy !!!

******

WZYWAM CIĘ - DUCHU PRZYJDŹ


W środowe popołudnie przybył do naszej świątyni ks. bp Paweł Cieślik, by w obecnosci zgromadzonych kapłanów i rodziców, udzielić sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży z I klas szkół ponadgimnazjalnych.


Młodzież przygotowywała się do tego ważnego wydarzenia od II klasy gimnazjum, by właśnie dziś 5 maja 2010 roku przyjąć sakrament wiary - a z nim dary Ducha św., które mają ich umocnić do mężnego wyznawania wiary i postępowania według jej zasad.
Nie zabrakło podziekowań i wzruszających przemówień.


****


3 MAJA - Uroczystosć NMP Królowej PolskiW uroczystość NMP Królowej Polski w naszym kościele o godz. 10.30 została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Msza św. zgromadziła władze miasta, powiatu i gminy, oraz wojsko polskie, liczne poczty sztandarowe. Mszy świętej przewodniczył kapelan wałeckiego garnizonu ks. Wacław Stępień a homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Antoni Badura****************

MODLITWA ZA TRAGICZNIE ZMARŁYCH


W asyście pocztów sztandarowych wojska, służb mundurowych, związków kombatanckich, organizacji, instytucji i placówek oświatowych 14 kwietnia w kościele pw. św. Mikołaja w Wałczu odbyła się msza w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. galeria

- Spotykamy się w tak niezwykłych okolicznościach w kościele, który niejednokrotnie gościł rozmaite zgromadzenia, w którym świętowaliśmy ważne rocznice. Tym razem spotykamy się w dniach smutnych. Dzisiaj chcemy wspominać nie tylko ważne osobistości, ale wszystkich, którzy zginęli, bo każdy z nich jest ważny w obliczu Boga – mówił proboszcz parafii pw. św. Mikołaja ks. dr Antoni Badura. Mszę celebrowali księżą z parafii pw. św Mikołaja: proboszcz Antoni Badura, prałat Romuald Kunicki, księża Tomasz Kmiecik i Hubert Smołkowicz, a także kapelan wałeckiego garnizonu ksiądz Wacław Stępień. Modlitwę za zmarłych odmówił także ksiądz mitrat Piotr Żornaczuk z kościoła prawosławnego. We mszy udział wzięli m.in. poseł Paweł Suski, przedstawiciele samorządu powiatowego i miejskiego, przedstawiciele wojska, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz szkół. Na biało czerwonych flagach wypisano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.

(źródło WPI)

*******


DROGA KRZYŻOWA ULICAMI WAŁCZA


Wieczorem 26 marca w piętek, tradycyjnie rozpoczęła sie Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta. Krzyż przeszedł razem z licznie zgromadzonymi wiernymi ulicami Kilińszczaków, Tęczową, Bankową, poprzez Plac Wolności, by dotrzeć do kościoła św. Mikołaja.

W Drogę Krzyżową zaangażowane były wałeckie parafie, a ich wierni i kapłani czytali rozważania, zaś nasza wałecka policja i straż miejska pilnowała by to wydarzenie było bezpieczne. Nie zabrakło też naszego wojska.


******

FERIE W KRAKOWIE

W okresie ferii grupa młodzieży naszej parafii wyruszyła na wypoczynek do Grodu Kraka. Wspólnie spędzając czas mieli okazję odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego w Łagiewnickim Sanktuarium, spoglądając na kopię napisu „Arbeit macht frei” zwiedzić Muzeum w Auschwitz, pokłonić się Królom Polski w Wawelskiej Katedrze, pomachać smokowi, który zionął ogniem oraz podziwiać piękno polskich gór w Zakopanem… i zwyczajnie nacieszyć się soba :) :) :)


*********

POŻEGNANIE SIOSTRY

W niedzielę 31 stycznia s. Stella - nasza zakrystianka zakończyła swoją "półtoraroczną" posługę w naszej parafii. Decyzją swojej Przyłożonej już niebawem wyjedzie z Polski do Szwecji, aby tam służyć
Bogu i Kościołowi.Życzymyu Siostrze wielu Bożych łask i wytrwałości na drodze powołania zakonnego.
Szcześć Boże!!!******

"KAZIKOWE" JASEŁKA

"Jasełka są wpisane w naszą tradycję chrześcijańską, dlatego warto zostać i zobaczyć przygotowane przez uczniów LO im Kazimierza Wielkiego - przedstawienie jasełkowe" ... takimi słowami zachęcał po mszy św o godz. 16.00 w Uroczystosć OBJAWIENIA PAŃSKIEGO do uczestnictwa w Jasełkach ks. Tomasz Kmiecik - katecheta i odtwórca roli policjanta w tegorocznym przedstawieniu.


Modzież licealna w sposób wesoły i profesjonalny zarazem przedstawiła nam misterium Narodzenia Jezusa przede wszystkim w ludzkich sercach. Na "scenie" pojawił się Józef i Maryja z Dzieciątkiem, tradysyjnie diabły w swojej scenie, aniołowie, i prości ludzie: pielęgniarka, wójt, policjant, uczniowie, murarz, sekretarka... Nie brakło śpiewu kolęd i pastorałek przygotowanych przez młodzież pod kierunkiem p. J. Giłki. Gratulujemy zapału i pomysłowości... Gloria in Exelsis Deo!!!