photo

Rok 2013

 

Święty Mikołaj dotarł do wszystkich


Zgodnie z tradycją 6 grudnia w naszej parafii zjawił się św. Mikołaj. Nie przeraził go groźny huragan KSAWERY i już rano na Roratach obdarował dzieci paczkami mikołajkowymi.
Potem odwiedził dzieci w pewnym przedszkolu, a w południe przybył do 107 Szpitala na oddział dziecięcy (oczywiście z prezentami).
Pojawił się także na oddziale noworodków i położnictwie, aby przynieść radość i prezenty dla szczęśliwych mam i ich dzieciątek.
Tego dnia nie zapomniał jeszcze o dzieciach i młodzieży uczestniczących we Mszy św. odpustowej o godz. 18.
Były paczki dla młodych i życzenia świąteczne dla starszych parafian.
W niedzielę 8 grudnia Mikołaj przybył do dzieci w Kłębowcu, aby po Mszy św. obdarować paczkami.
W realizację zadań Mikołaja, tj. przygotowanie paczek, zaangażowało się Stowarzyszenie Rodzin Katolickich działające przy naszej parafii.
Do spotkania za rok...Wypominki – szczególna pamięć o zmarłych


Przez cały listopad w parafiach katolickich odprawiane są tzw. „wypominki”. To szczególna pamięć o zmarłych. Polegają na  wyczytywaniu imion i nazwisk osób nieżyjących. Zanoszone są za nich też modlitwy i śpiew. Tradycja sięga X wieku.

Kościół nieustannie powierza w modlitwie zmarłych, gdyż droga do wiekuistego odpoczynku jest, dzięki MiłosierdziuBoga, zawsze otwarta. Jan Paweł II w rozważaniach na „Anioł Pański” w listopadzie 2003 roku powiedział: „Modlitwa za zmarłych jest ważną powinnością, bowiem nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem, być może potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia, by dostąpić radości nieba”.

Listopad – to miesiąc naszej szczególnej duchowej więzi ze zmarłymi oraz szczególny miesiąc modlitwy w ich intencji. 21 listopada br.  (czwartek) o godz. 18.30 odbyły się Zaduszki poetycko - muzyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i jego przyjaciół. W tym dniu wspominaliśmy i szczególnie modliliśmy się za zmarłych z naszej parafii wminionym roku (od XI 2012-do X br.).
Wieczór Pieśni Patriotycznej


15 listopada br. z okazji 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Stowarzyszenie Rodzin Katolickich zorganizowało II Wieczór Pieśni Patriotycznej pt.” Raduje się serce raduje się dusza”.

Wspólnie z przyjaciółmi, darczyńcami i sympatykami Stowarzyszenia wspominaliśmy ważne wydarzenia historyczne i śpiewaliśmy towarzyszące im pieśni: Pierwsza kadrowa, Pieśń strzelców, Piechota, Łączko, łączko, Jak to na wojence ładnie, Pieśń o wodzu miłym, Maki, O mój rozmarynie, Nie masz nad leguna, Leguny w niebie, Warczą karabiny, Białe róże, Ułani ,ułani, malowane dzieci, Wojenka, Hymn do Bałtyku, Uli – duli, Przybyli ułani, Pierwsza brygada.

Dziękujemy serdecznie księdzu proboszczowi za gościnę,   PP Jolancie i Markowi Giłkom za piękną oprawę muzyczną, wszystkim przybyłym gościom za miłą i niepowtarzalną atmosferę i niezapomniane przeżycia.

Organizatorzy

 


ZAPRASZAMY NA PILGRZYMKĘ

do      ZIEMI ŚWIĘTEJ

i na 
Kanonizację 

Bł. Jana Pawła IIXVI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Uroczystą mszą i wernisażem wystawy prac wałeckich plastyków rozpoczęły się szesnaste już Dni Kultury Chrześcijańskiej, które w tym roku odbyły się pod hasłem „Odkrywajmy piękno wiary” z okazji kończącego się powoli ROKU WIARY.

XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczęły się mszą św., którą w naszym kościele odprawił rektor koszalińskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Wojciech Wójtowicz. Po niej w sali klubowej WCK odbył się wernisaż, na którym zaprezentowano prace wałeckich plastyków. Wystawie towarzyszyły kulinaria – pyszne domowe ciasta serwowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Karsiboru i Dębołęki.

W programie tegorocznych DKCh znalazły się koncerty, rodzinny rajd rowerowy, spotkanie z poezją wałeckich twórców i festyn parafialny.

18 września w czytelni WCK odbyło się spotkanie promujące wydany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich pod redakcją M. Angel tomik „Ślady wiary – antologia przemyśleń”. Znalazły się w nim utwory 22 twórców.

Autorem słowa wstępnego do „Śladów wiary” jest biskup diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej ks. E. Dajczak. W książce zamieszczono też fotografie M. Angel.

19 września w WCK odbył się koncert hip – hopowej grupy Full Power Spirit pod hasłem „Znajdź pomysł na siebie”, który zgromadził bardzo liczną widownię – głównie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. FPS, czyli trzech raperów z Białej Podlaskiej zaprezentowało młodzieży nie tylko swoje utwory – był też czas na rozmowy o życiu, wartościach i wierze. Muzycy byli w Wałczu po raz pierwszy, ale ujęci ciepłym przyjęciem i wypełnioną po brzegi salą mają nadzieję jeszcze tu wrócić.

22 września w naszych ogrodach parafialnych odbył się już V Festyn na który przybyło liczne grono chętnych do zabawy parafian i gości. Występy młodych talentów, gry i zabawy dla całych rodzin i mnóstwo pyszności na suto zastawionych stołach – tegoroczny festyn parafialny, mimo niesprzyjającej aury można uznać za udany.

Pełnym humoru i radości punktem programu były konkurencje sportowe, w których brały udział całe rodziny, bo też i o to w tej imprezie chodziło: o integrację, wspólne spędzenie czasu w niedzielne popołudnie, a przy okazji finansowe wsparcie parafii - cały dochód uzyskany z festynu zostanie przeznaczony na remont kościoła.

Trzeci i ostatni tydzień tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej upłynął głównie pod znakiem muzyki. Ważnym punktem obchodów było także „spotkanie po latach” z ks. Tadeuszem Ceynową.
Na muzyczną część programu obchodów Dni Kultury złożyły się w minionym tygodniu dwa koncerty: w środę, 25 września, w kościele pw. św. Mikołaja wystąpił chór Cantores z Człopy, a w niedzielne południe w cerkwi grekokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego można było posłuchać koncertu pt. „Chwała Panu” będącego częścią obchodów 1025 rocznicy chrztu Rusi.
Tradycją Dni Kultury Chrześcijańskiej są etiudy i happeningi artystyczne w wykonaniu młodzieży z II LO im. ks. J. Tischnera. W tym roku licealiści przygotowani przez polonistę S. Niewczasa zaprezentowali etiudę teatralno - muzyczną „Jeszcze nie... Tak, tak - już teraz”. 26 września w sali widowiskowej WCK zgromadziło się spore grono miłośników nie najłatwiejszej – przyznajmy – sztuki. Licealistów z „Tischnerówki” wsparli wokalnie koledzy z innych wałeckich szkół średnich.
Temat wiary i jej roli w życiu współczesnego człowieka przewijał się także podczas dyskusji „Co się stało z naszą wiarą?”, która odbyła się 27 września w auli I LO. Jej gościem był ks. Tadeusz Ceynowa – kapłan, który ponad 20 lat temu rozpoczynał swoją duszpasterską posługę w Wałczu, a obecnie jest dyrektorem Archiwum Diecezjalnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.


„Ślady wiary” – tomik wałeckich autorów


 W dniu 18 września 2013 roku w godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie z poezją z okazji obchodów XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wałczu. Na uroczystości obecny był Ks. Prałat dr Antoni Badura proboszcz parafii p.w. Św. Mikołaja, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Alicja Kuczkowska, Małgorzata Angel jako redaktor wydanej książki poetyckiej pt. „Ślady wiary”, autorzy wierszy, młodzież oraz mieszkańcy Wałcza. Tematem przewodnim był Rok Wiary ogłoszony przez papieża w ubiegłym roku. Na spotkaniu młodzież przygotowana przez nauczycielki panią Teresę Dobosz i Monikę Kulikowską przedstawiła słowno – muzyczną adaptację utworów zawartych w wydanym tomiku. Uczniowie recytowali utwory, grali na różnych instrumentach muzycznych oraz przedstawili prezentację multimedialną na temat wiary.

Z okazji tegorocznych XVI Dni Kultury Chrześcijańskiej obchodzonych w Wałczu powstał tomik „Ślady wiary” – Antologia przemyśleń pod redakcją Małgorzaty Angel, który zawiera teksty 22 autorów z wałeckiego regionu.  Tytuł nawiązuje do głównego tematu przewodniego „Odkrywajmy piękno wiary” w ramach obchodzonego aktualnie Roku Wiary. Wśród bogatego harmonogramu Dni Kultury Chrześcijańskiej spotkanie z poezją wałeckich miłośników słowa wpisało się już w coroczne obchody. Głównym sponsorem wydawnictwa jest Starostwo Powiatowe w Wałczu.

W antologii są utwory dwudziestu dwóch autorów różniących się doświadczeniem, wiekiem i profesją. W posłowiu poeta, dziennikarz i fotografik podpowiada czytelnikowi, że „Czytając „Ślady wiary” nie spodziewajmy się jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Jednak dowiemy się jak inni dostrzegają to zjawisko, w co wierzą, jak im wiara pomaga w przezwyciężaniu trudności. Niejednokrotnie będziemy utożsamiać się z autorami, często próbującymi w samotności dociec niewyobrażalnej wielkości wiary. Utwory zawarte w książce wzbogacą naszą wyobraźnię i zmobilizują do poznawania wnętrza ludzkiej duszy, żyjących obok nas istnień oraz natury, a także duchowego wyciszenia.”

W słowie wstępnym natomiast Biskup Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej Edward Dajczakzaprasza do codziennego przeżywania swojej wiary. Zachęca do wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytania i wątpliwości, bo ma je każdy, bez względu na wiek. Sam przyznaje się, że też czasem staje wobec trudnych pytań.

Całość wzbogacona jest fotografiami Małgorzaty Angel, które obok poezji również zatrzymują czytelnika.Wydawcą „Śladów wiary” jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w Wałczu, a realizację wszystkich punktów harmonogramu, w tym spotkania z poezją, monitoruje prezes stowarzyszenia Alicja Kuczkowska„Ślady wiary” jako lokalna publikacja jest doskonałą promocją Wałczan, ich pasji i dowodem na to, że warto tworzyć. Publikując swoje utwory apelują do zatrzymania się w codziennym pośpiechu i zauważenia tego, czego w biegu nie można dostrzec.

Fotografia i projekt okładki - Małgorzata Angel

 Zdjęcia ze spotkania: Marika Kunc
ODPUST W SKRZATUSZU

15 sierpnia br., w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się odpust w Skrzatuszu. W tym roku miał wyjątkowy charakter. Po półtora roku do sanktuarium wróciła po renowacji cudowna figurka Matki Boskiej Bolesnej.

Odpust w Skrzatuszu przyciągnął do sanktuarium setki wiernych z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej a także wielu pielgrzymów z naszej parafii. Uroczysta msza odpustowa odbyła się o godz.12.00, na placu przed sanktuarium. 

Przed nabożeństwem ks. Tomasz Jaskółka, kustosz sanktuarium w Skrzatuszu, opowiedział o renowacji figury Matki Boskiej Bolesnej. Pieta przez półtora roku była w Warszawie, w Akademii Sztuk Pięknych. Kapłan przypomniał również, że 15 września, podczas odpustu diecezjalnego w Skrzatuszu odbędą się uroczystości związane z 25-leciem koronacji Piety koronami papieskimi.POŚWIĘCENIE POJAZDÓW W DNIU ŚW. KRZYSZTOFA


W czwartek - 25 lipca 2013 r. po Mszy św. wieczornej Ks. Proboszcz poświęcił przybyłym wiernym samochody, motocykle i rowery - w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących. Właściciele pojazdów dostali pamiątkowe obrazki z wizerunkiem św. Krzysztofa, które mają przypominać o modlitwie oraz strzec przed wypadkami. Ceremonia święcenia pojazdów w kościele katolickim odbywa się zawsze w okolicach 25 lipca, tego dnia czczony jest bowiem św. Krzysztof - patron kierowców, podróżujących, miast położonych nad rzekami i pielgrzymów. Zapraszamy również w NIEDZIELĘ po Mszy św. o godz. 13.15 na święcenie pojazdów.

 
 

GRUPA EWANGELIZACYJNA CLARET GOSPEL 
W NASZYM KOŚCIELE

Do Polski przyjechali 1 czerwca z misją ewangelizacyjną prosto z Wybrzeża Kości Słoniowej w zachodniej Afryce. W czwartek 18 lipca 2013 chór Claret Gospel gościł w kościele św. Mikołaja w Wałczu.

Niezwykli goście prosto z dalekiej Afryki, w kolorowych strojach z egzotycznymi instrumentami i z przesłaniem aby wielbić Pana Boga uczestniczyli w czwartkowej mszy św. w kościele św. Mikołaja w Wałczu. Po mszy świętej, która sama w sobie była niezwykła ze względu na oprawę artystyczną, nastąpił koncert pochodzącego z Afryki chóru. 
Claret Gospel Choir powstał w 2002 roku, i od początku związany jest z Kościołem na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Celem działalności chóru jest uwielbienie Jezusa podczas występów artystycznych, spotkań modlitewnych, czuwań i nabożeństw. Ten wyjątkowy chór wykonuje muzykę nawiązującą do Gospel w swojej interpretacji, zatem możemy podczas koncertów grupy odnaleźć różne wpływy muzyczne począwszy od folkloru afrykańskiego, poprzez klasykę a nawet Reggae.

Ktoś powiedział, że najbardziej oryginalni są wtedy, kiedy tańczą. Trudno jest opisać ich tańczących, po prostu trzeba to zobaczyć. Prezentują tańce z 5 krajów i kilkudziesięciu grup etnicznych. Występują w oryginalnych strojach, makijażach i fryzurach afrykańskich.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Misjonarzy Klaretynów - „Afryka jest rozśpiewana i roztańczona, ale i cierpiąca”. Chór Claret Gospel śpiewa zatem o radości, miłości i o pokoju. Chórzyści pochodzą z biednych rodzin, które znajdują się w różnych sytuacjach życiowych. Opiekę nad chórem sprawują Misjonarze Klaretyni, skąd również wziełą się nazwa Claret Gospel Choir.

 W Polsce chór gości już po raz siódmy. Ich przewodnikiem jest O. Roman Woźnica, który jest szefem od misji – znany i uznawany na całym świecie.  W skład chóru wchodzą osoby, które sam ochrzcił podczas swojej ponad 20-letniej misji. Dla niektórych chórzystów to już kolejna wizyta w naszym kraju, ale niektórzy przyjechali po raz pierwszy. 

 WYCIECZKA NA UKRAINĘ

 

W niedzielę 16 czerwca w godzinach wieczornych grupa pielgrzymów z naszej parafii powróciła z trasy wycieczkowej na Kresy Rzeczpospolitej.
Pielgrzymkę poprowadził ks. Mateusz jednocząc wszystkich na codziennej Eucharystii szlakiem historii, tradycji i kultury Polski.
Trasa wycieczko-pielgrzymki prowadziła przez Zamość, Żółkiew, Lwów (3-dniowy pobyt), Olesko, Podhorce, Złoczową, Łańcut, Kazimierz Dolny do Wałcza.
Dodatkowo w drodze powrotnej zwiedziliśmy Pałac w Nieborowie.
Wszystkie zwiedzane miasta budziły zachwyt, podziw i uznanie, ale Lwów to fascynujące miasto, perła architektury Renesansu i Baroku europejskiego.
Spektakl "Czarodziejski flet" Mozarta w Operze Lwowskiej to była niezwykła uczta dla ciała i ducha. Niezapomniane uczucia pozostaną po zwiedzeniu i modlitwie Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich.
Nie sposób wszystko wyrazić w słowach. Przeżycia i doznania z wycieczko-pielgrzymki pozostaną w sercach i umysłach na długo wśród jej uczestników.
Dziękujemy wszystkim za wspólne pielgrzymowanie.   MAMY NOWEGO KAPŁANA

Dnia 25 maja o godz. 10:30 w kościele pw. św. Filipa Apostoła w Clifton, New Jersey święcenia kapłańskie przyjął Michał Falgowski pochodzący z naszej parafii. Jego Ekcelencja Arthur J. Serratelli, Biskup Diecezji Paterson, New Jersey wyświęcił 12 kapłanów w tym dwóch Polaków. ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Ważnym dniem w życiu diecezji, to dzień święceń kapłańskich, to chwile niezwykłej radości z kapłaństwa Jezusa Chrystusa, w którym nasi nowi prezbiterzy mają już udział. W sobotę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego święcenia prezbiteratu przyjęło siedmiu diakonów, wśród nich znalazł się Ks. Daniel Kołacz, który przebywł w naszej parafii na praktyce.

Niech Najwyższy Kapłan Jezus Chrystus będzie przykładem postępowania i źródłem łask. Maryja niech będzie Matką, do której zawsze można przyjść i pocieszyć się w trudzie, a służba Kościołowi i ludziom będzie stokrotnie wynagrodzona.

                                                                                                           Szczęść BożeNOWY KRZYŻ MISYJNY

 


W lutym złamał się krzyż misyjny z r.1999. W minioną środę został postawiony nowy dębowy krzyż. Bardzo dziękujemy rodzinie pp.Arkuszyńskich i Dykierów, którzy go ofiarowali, i tym, którzy pomogli go zamontować.

 ZMARŁ WŁADYSŁAW SZURKO 

- były ORGAN
ISTA I KATECHETA 

NASZEJ PARAFII

 

Ze smutkiem informujemy, że dnia 13 maja 2013 roku, w Wałczu zmarł w wieku 75 lat śp. Władysław Szurko. Pan Władysław był długoletnim organistą i katechetą w naszej parafii, a ostatnio, na emeryturze grał na organach w kościelegarnizonowym pw. Św. Franciszka z Asyżu w Wałczu.

Pogrzeb śp. Władysława Szurko odbędzie się w kościele OO. Kapucynów pw. Św. Antoniego w Wałczu, w SOBOTĘ 18 maja 2013 roku o godz. 12:00. Pamiętajmy w modlitwie o zmarłym Władysławie.

 Z MODLITWĄ W CZĘSTOCHOWIE

16 marca br. grupa pielgrzymów z Wałcza udała się na Jasną Górę do Matki Bożej Królowej Polski, aby w okresie Wielkiego Postu w Roku Wiary przeżyć dzień skupienia.
Pielgrzymkę poprowadził i Mszę św. odprawił przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej  ks. proboszcz Antoni Badura w intencji rodzin i całej naszej parafii.
Pielgrzymi w Częstochowie odśpiewali Godzinki, modlili się w czasie odsłonięcia obrazu Najświętszej Panienki i na Mszy św. oraz wspólnej Drodze Krzyżowej.
Każdy pielgrzym miał czas na indywidualną modlitwę i zawierzenie swojej rodziny Matce Bożej Królowej Rodzin. Był też czas na zwiedzanie jasnogórskiego klasztoru.
Wracaliśmy do Wałcza radośni, pełni ufności i dziękczynienia za ten wyjątkowy czas.
Organizatorem dnia skupienia rodzin na Jasnej Górze było Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.  Bóg zapłać i Szczęść Boże!

 HABEMUS PAPAM - FRANCISZEK 


Franciszek – takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Mario Bergoglio SI. Ogłosił je 13 marca kardynał - protodiakon Jean-Louis Tauran, oznajmiając z loggii bazyliki św. Piotra "radość wielką; mamy papieża". Wielkie tłumy wiernych z Włoch i całego świata, zgromadzone na Placu św. Piotra w Watykanie, przyjęły tę wiadomość z ogromną radością i entuzjazmem.

 BENEDYKT XVI PODJĄŁ DECYZJĘ O REZYGNACJI Z URZĘDU

"W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża." - tak brzmi oświadczenie papieża Benedykta XVI z 10 lutego br., które wygłosił dziś podczas Konsystorza w Watykanie.


POMOC MIKOŁAJOWI


Mikołaj ma 17 lat. To ciekawy i interesujący wiek, w którym odkrywa się cele, do jakich trzeba dążyć. Od kilku lat zaangażowany w scholę młodzieżową naszej parafii, gra na gitarze. Dziś potrzebuje pomocy. Tak o sobie pisze:

Pokochałem muzykę i sam nauczyłem się grać na gitarze. Razem z kolegami założyliśmy zespół Alice Buttons - razem koncertujemy, tworzymy własne utwory. Uczę się w II klasie liceum w Wałczu. Jestem osobą wierzącą, prowadzę scholę. Jeszcze 8 grudnia grałem z zespołem koncert charytatywny dla niepełnosprawnego chłopca i przez myśl mi nie przeszło, że i ja mogę znaleźć się po drugiej stronie. Teraz dowiaduję się, że będę potrzebował pomocy, że trzeba się zatrzymać, że wszystko się zmieni, że….?
Zachorowałem na ostrą białaczkę limfoblastyczną i wiem, że to nie wyrok, ale czeka mnie długotrwałe leczenie. Podobno z tego się wychodzi i bardzo bym chciał, aby tak się stało. Wiem, że dla moich rodziców jest to zmiana całego dotychczasowego życia. Pragnę wygrać z chorobą. Wiem też, że koszty wyjazdów do Kliniki Onkologii oraz całego toku leczenia przerosną moich najbliższych. Do tej pory to ja pomagałem - w styczniu miałem grać dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a teraz jestem 17 - letnim chłopakiem z żółtą gitarą, który jest na początku wędrówki po zdrowie. Dlatego proszę Państwa o pomoc, ponieważ każdy, najmniejszy grosz będzie się liczył. To od Państwa będzie zależało, jak będzie wyglądać moja walka o życie. 


Fundacja Złotowianka
ul. Widokowa 1
77-400 Złotów
NUMER KONTA: Spółdzielczy Bank Ludowy Zakrzewo;  25 8944 0003 0002 7430 2000 0010
WPŁATY PROSIMY KIEROWAĆ KONIECZNIE Z DOPISKIEM „Darowizna na rzecz Mikołaja Czermaka”
Operacje zagraniczne wymagają użycia  SWIFT CODE: GBWCPLP
1%  KRS:0000308316 
„Mikołaj Czermak C/16”PRZYJĘCIE NOWYCH MINISTRANTÓW

Z wielką radością witamy w gronie Służby Liturgicznej naszej Parafii siedmiu nowych ministrantów. Obrzęd przyjęcia miał miejsce w naszym kościele w niedzielę, 6 stycznia 2013 r. podczas Mszy Świętej dla dzieci o godz. 12.00. Nowych ministrantów polecamy opiece ich Patrona – św. Tarsycjusza. Zapraszamy również innych chłopców do podjęcia przygotowań i służby przy Ołtarzu.

ZMARŁ KS. JÓZEF SŁOWIK - 
były KUSTOSZ SANKTUARIUM W SKRZATUSZU

Ze smutkiem informujemy, że 8.01.2013 r. o godz. 2.15 w nocy w szpitalu w Chodzieży odszedł do Pana Boga ksiądz prałat Józef Słowik. Ksiądz Kustosz przez 10 lat opiekował się skrzatuskim sanktuarium, został pochowany na placu przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.  Pamiętajmy w modlitwie o zmarłym Kapłanie.

KONCERT KOLĘD

Śpiewanie kolęd uwrażliwia nasze serca, sprawia że stają się bardziej otwarte i czułe na wszystko, co się dzieje wokół nas. 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego po mszy św. wieczornej odbył się w naszym kościele koncert kolęd i pastorałek. Wykonawcami byli: Schola młodzieżowa, Schola dziecięca „Wieczernik” wraz z zespołem „Makuszynki” ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wałczu (opiekunowie p. Małgorzata Pomagalska i p. Beata Patrzek), p. Katarzyna Bożko – Szałas, Chór Concordi laetitia pod batutą p. Dariusza Izbana. Bożonarodzeniową polską tradycją jest śpiewanie kolęd. Tak było i tym razem. Wykonawcy zagrali i zaśpiewali znane wszystkim przepiękne kolędy. Na zakończenie wszyscy zebrani w kościele wspólnie zaśpiewali kolędę – Bóg się rodzi.